Roman Juras

hydrolog a sněhový expert // doktor přírodních věd v oboru enviromentální modelování

Roman se narodil v Hustopečích na jižní Moravě, kde o pořádné hory byla opravdu nouze. Naštěstí rodiče brzy pochopili, že se musí odstěhovat na hory a to také udělali. Od 12 let žil tedy v Černém Dole v Krkonoších, kde začal poznávat krásy hor, a ty mu nadobro učarovaly.

Postupně začal dělat lyžařského instruktora a mimo jiné objevil, že se dá jezdit i mimo sjezdovky. To už byl jen malý krůček ke skialpinismu a freeridu. Kromě samotného lyžování ho však vždycky bavila i příroda a věda celkově a přemýšlel, jak to skloubit dohromady.

Během doktorského studia, kde se samozřejmě zabýval výzkumem sněhu, bádal za polárním kruhem na Špicberkách nebo v Laponsku. Půl roku pak strávil v Mecce sněhového výzkumu na SLF v Davosu a rok v Mnichově.

V současnosti Roman působí na své alma mater ČZU v Praze, kde se zabývá výzkumem sněhu, vzděláváním studentů a vše co k tomu patří.

V roce 2019 začal organizovat zimní školu pro studenty, kde je s kolegy učí, o čem ten sníh vlastně je.

Kromě lyžování Roman v létě prohání bike, boxuje, občas si střihne triatlon a mlátí na bicí. Ve všem je dost špatný, ale nenechá si to vymluvit…

Licence a snowsports vzdělání

  • licence Apul C
  • horský průvodce

Projekty

  • mapování lavinových svahů v Krkonoších
  • Training school on Snow Observation and Data Assimilation v Bormiu

A jak vidí sám sebe?

Baví mě na sobě pořád makat a dávat dohromady zdánlivě neslučitelné věci, například hory a vědu.
Nejlepší na tom je, že potkáte spousty zajímavých lidí, kteří vám často ukážou opravdu nečekané cesty. Pak už záleží jen na vás, jestli se po nich vydáte nebo ne. Samotná cesta je pak kolikrát lepší, než ten vysněný cíl.

Roman letos jede na tyto lavinové kurzy:

Jeseníky, Praděd, Sporthotel Kurzovní

18. – 20. 2. 2022

info

Špindlerův Mlýn, Krkonoše, Chata Špindler

11. – 13. 3. 2022

info