Štěpán Kotek

freerider

Ve Štěpánovi se budovala sportovní všestrannost už od malička. Beskydy, odkud pochází, mu poskytovaly ideální prostřední pro rozvíjení se v nich.

Rád se věnuje kolu, horolezení a míčovým sportům. Lyžování u něj začalo dominovat právě po častých návštěvách Vrátné doliny, kam s rodiči jezdívali. Tam také pričuchl k freeridu asi ve 12 letech, když se přidal ke skupince freeriderů. V těch letech právě probíhal freeski boom, a tak s inspirací od Tannera Halla přišly i první twintipové lyže. Po dokončení střední už bylo jasné, že se tomu chce věnovat, jak to jen půjde. Poté následoval život mezi severskými a alpskými zeměmi, který mu už po sedm let umožňuje lyžovat během celého roku. V létě se profesně věnuje průvodcováním na ledovcích Vatnajokull a Folgefonna.

Co se týče všestrannosti, tak ta je u něj důležitá i v lyžování. Kromě sjezdů strmých svahu Alp, Tater, Kavkazu a Pyrinu, si taky rád zajezdí ve snowparku na velkých skocích a railech.

Sportovní úspěchy

Závodů jsem se účastnil fakt jen maličko, a to spíš city contestů. Hrál jsem za žáky a juniory volejbalovou extraligu, a ta u mě vzbudila averzi k sportovní soutěživosti. A tak se mi zalíbilo, jak je freeskiing krásně volný sport. První twintipy už jsem měl kolem těch 12 – byly to snowblady, takže tím, jak jsem byl malý, měly ideální velikost ?. Potom jsem už ale vyrostl a první pořádné mi koupili naši někdy v prváku na střední. Od té doby jsme žrali každé videa a freeski filmy, jak jen to šlo, zúčastnili se každé české premiéry, místo školy chodili na Lysou a Kněhyni, léta na Hrozenkově, prostě nás to pohltilo. Poté jsem zimy trávil v Laaxu a na Islandu. Pak už více přechodně…

A jak vidí sám sebe?

Jsem dost energický člověk, který snadno navazuje přátelství. Nejraději trávím volný čas s kamarády sportovními aktivitami, no a když to zrovna není možné, tak se těžko vlezu do vlastní kůže. Když už vytáhnu knihu, tak jsou to nejčastěji staré himálajské příběhy. Často něco podnikám a přemýšlím nad novými lokalitami pro lyžování. Svou soutěživost projevuji jen mezi svými kamarády. Hlavní pro mě je si užívat krásné chvíle na výhledech v horách a s přáteli!